Görünenin Ötesi Velázquez ”Las Meninas” Tablosu Konferansı Yapıldı

Görünenin Ötesi Velázquez ”Las Meninas” Tablosu Konferansı Yapıldı

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Halkbilim Bölümü Etnoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Aygün Cengiz’in konuşmacı olduğu konferans Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

René Magritte’nin “Las Meninas, Velázquez’in görünmeyen düşüncesinin görülebilir imgesidir” sözü ile konuşmasına başlayan Aygün Cengiz, Las Meninas’ın, soylu bir aileden gelen ve küçüklüğünden itibaren sarayada ya da prens/prensese hizmet etmek için yetiştirilen kişiler için kullanılan bir adlandırma olduğunu söyledi.

Las Meminas tablosunda yer alan ayrıntılar ve objeler ile ilgili de bilgilendirmeler yapan Aygün Cengiz tablonun konusununsa sarayda çalışan sekiz kişinin çevresini sardığı Prenses Margarita olduğunun düşünüldüğünü ifade etti.

Las Meminas’ın başarısı ile ilgili bilgiler de veren Prof. Dr. Serpil Aygün Cengiz: “Tablo temsil sorununun bütün boyutlarını sorgulamaktadır. Tablo temsilin bütün boyutlarının yani ressam, resmin konusu ve izleyicinin aynı anda asla bir araya getirilemeyeceğini göstermektedir. “ sözlerini kullandı.